niedziela, 26 stycznia 2014

ACT vs. FBW :)

Ostatnio wszyscy mówią mi, ze schudłam. Dzisiaj na siłowni wskoczyłam na wagę i faktycznie. Pokazała 54 kg w całym ekwipunku. Trzeba teraz coś zrobić żeby przytyć. Trzeba przybuchać :)
 
Zastanawiam się nad zmianą ACT (obwodowego) na FBW (Full Body Workout). Jutro spróbuję dorwać jakiegoś instruktora i z nim porozmawiam - a za tydzień skonsultuje z moim guru od ćwiczeń i zobaczymy co poradzi, bo zdecydowanie za szczupło się zrobiło :/
 
Różnice pomiędzy ACT a FBW:
 
Zasadnicza różnica jest taka że w ACT wykonujemy obwody - czyli cały zestaw ćwiczeń wykonujemy bez przerwy/lub z minimalnymi w jednym obwodzie, po całym obwodzie następuję przerwa. Czyt. Biegasz od stacji do stacji, wszyscy patrzą na Ciebie jak na nienormalną, od czasu do czasu ktoś zajmie Ci sprzęt, albo ściągnie obciążenie, albo co gorsze dorzuci swoje 80 kg, z którym musisz się później męczyć. Pot się z Ciebie leje, szybko oddychasz, czasem masz mroczki przed oczami. ACT nadaję się doskonale jako trening poprawiający wydolność, kondycję, ogólnorozwojowy, jako trening kulturystyczny sprawdza się słabo. Mięśni na tym za bardzo nie zbuduję :)

O ACT pisałam już więcej tutaj:
http://happybeingfitmom.blogspot.com/2014/01/trening-obwodowy-dobry-na-poczatek.html

W FBW wykonujemy ćwiczenia normalnie, czyli najpierw założona liczba serii jednego ćwiczenia, potem kolejne itd.
 
Plan FBW

FBW-Full Body Workout oznacz trening całego ciała na jednym treningu.

Odpowiedni układ planu nadaję się dla każdego, dla początkującej osoby i dla zaawansowanej.

* Ćwiczymy trzy razy w tygodni, jeśli uprawiamy inne dyscypliny sportowe i nie mamy zbytnio czasu na siłownie można i ćwiczyć dwa razy w tygodniu.

 * Plan musi mieć podstawowe ćwiczenia na tzw. wolnych ciężarach, tzn. (nie korzystamy z maszyn.) w planie musi być jak najmniejsza ilość ćwiczeń izolowanych.

 * Ilość serii na duże i małe grupy mięśniowe jest trochę okrojona porównując ze splitem. Nie dzielimy partii tak jak w splicie np.: klatka z bicepsem, barki z nogami itp. Trenujemy całe ciało w ciągu jednego treningu dla tego w ciągu tygodnia ilość serii na duże grupy to max 9 serii a na małe grupy 6 serii.

 * Rozkład powtórzeń jest różny zależy co chcemy osiągnąć jeśli masę to do 12 powtórzeń, jeżeli zaś chcemy osiągnąć wytrzymałość to podobnie jak w rzeźbię od 12 - 15 powtórzeń. Metoda 15, 10, 5 polega na tym, że co tydzień lub dwa zmieniamy liczbę powtórzeń np: I tydzień 15 powtórzeń na wszystkie partie, II tydzień zwiększamy kg i już 10 powtórzeń.
 
Rozkład partii
 
 Np.:
  • Nogi
  • Plecy
  • Klatka
  • Barki
  • Tricepsy
  • Bicepsy
  
Więcej można poczytać na:

 
 
 
 

2 komentarze:

  1. Co ćwiczysz robiąc obwod? Dudo czasu ci to zajmuje?

    OdpowiedzUsuń
  2. Cwiczenia, które robie ostatnio cwiczac obwod sa wymienione w poscie: http://happybeingfitmom.blogspot.com/2014/01/trening-obwodowy-dobry-na-poczatek.html, to moje ulubione :) razem z rozgrzewka i rozciąganiem zajmuje mi to do 50 minut. Wszystko zależy od tego jak daleko musze chodzic na kolejna "stacje" :)

    OdpowiedzUsuń