wtorek, 1 lipca 2014

Przepuklina kresy białej vs. rozstęp mięśni brzucha - czy potrzebna operacja

Wiele z Was pisze do mnie ostatnio jak pozbyć się rozstępu mięśni prostych brzucha, kiedy potrzebna jest operacja, do jakiego lekarza się zgłosić itp. Postanowiłam trochę rozszerzyć to co pisałam do Was w poście:
 
 
Na początku musimy rozróżnić rozstęp mięśni prostych brzucha od przepukliny kresy białej. Rozstęp jest "zjawiskiem", który możemy niwelować ćwiczeniami. Przepuklina jest patologicznym uwypukleniem zawartości jamy ciała (najczęściej jamy brzusznej) może pojawić z różnych przyczyn. Najczęściej powstaje wskutek urazu, zaburzeń ciśnienia śródbrzusznego oraz jako powikłanie po operacji. Jedną z częściej występujących jest przepuklina linii białej, nazywana też przepukliną kresy białej.
 
Pamiętajcie proszę - nie można bagatelizować przepukliny kresy białej, bo nieleczona przepuklina może zagrażać naszemu zdrowiu.
 
Wystąpienie przepukliny kresy białej związane jest ze zmniejszeniem wytrzymałości powłok brzusznych, co w konsekwencji prowadzi do "przemieszczania się" narządów lub ich fragmentów poza jamę brzuszną, w której naturalnie się znajdują.
                                                        źródło: www.noexcusemom.com
 

Jak powstaje przepuklina?

Każda przepuklina posiada tzw. wrota, czyli miejsce przez które narządy jamy brzusznej przedostają się poza jej wnętrze. W przypadku przepukliny linii białej znajduje się on w nadbrzuszu, między mostkiem a pępkiem. W tym miejscu łączą się ze sobą włókna powięzi mięśniowych, tworząc błonę o szerokości 1-1,5 cm, zwaną kresą białą. Zdarza się, że w błonie pojawia się stopniowo powiększający się otwór. Worek przepuklinowy przedostaje się poza jamę brzuszną i uwypukla się na skórze, przypominając w dotyku miękki guzek. Worek przepuklinowy to najczęściej fragment otrzewnej, czyli błony wyścielającej brzuch, która "wydostaje się" z jamy brzusznej. W worku przepuklinowym zazwyczaj znajdują się jelita lub tzw. część większa tj. tłuszcz pokrywający jelita.

Objawy i diagnoza

Pierwszym objawem przepukliny linii białej jest delikatny ból oraz wrażenie dyskomfortu w okolicy pępka lub nadbrzusza. Dolegliwości najczęściej pojawiają się po wysiłku fizycznym, uciążliwym kaszlu lub wydalaniu stolca. Skórę pojawią wtedy dobrze wyczuwalny guzek.

Przepuklina bardzo często spowodowana jest:

- osłabieniem powięzi poprzecznej

- zwiększeniem naporu na powięź

- zaburzeniem metabolizmu kolagenu

- wadą lub ubytkiem struktur anatomicznych

- stanem chorobowym prowadzącym do wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej np. zaparcia, przerost gruczołu krokowego

- schorzeniem pogarszającym wytrzymałość tkanki łącznej

Diagnoza w przypadku przepukliny opiera się na wywiadzie z pacjentem. Wykonywane w następnej kolejności badanie fizykalne zazwyczaj daje jednoznaczną odpowiedź.

Leczenie

Przepuklina wymaga leczenia operacyjnego. Jego celem jest naprawienie "uszkodzonej" i zbyt słabej ściany jamy brzusznej. Następnie w celu uzupełnienia ubytków w jamie brzusznej umieszcza się siatkę z tworzywa sztucznego. W leczeniu przepukliny bardzo często wykorzystuje się laparoskop. Pozwala on dostać się do przepukliny od strony jamy brzusznej  oraz zamknąć wrota przepuklinowe "łatą" z tworzywa sztucznego, która jedynie przyrasta, a nie zrasta się z trzewiami.
 
 
 
 


 

JAKIE SĄ METODY LECZENIA PRZEPUKLIN BRZUSZNYCH?
Leczenie zachowawcze
 • Leczenie zachowawcze polega na stosowaniu pasa przepuklinowego, jest jednak rzadko zalecane i zwykle nieefektywne. Wynika to z faktu, że przepukliny nie zanikają same i mają tendencję do powiększania się w miarę upływu czasu.
Leczenie operacyjne
 • Większość przepuklin wymaga leczenia chirurgicznego. Zabieg wykonywany jest zwykle w dobie przyjęcia do szpitala, pacjent opuszcza szpital najczęściej następnego dnia po zabiegu operacyjnym.
 • Leczenie operacyjne wykonywane jest dwiema metodami:
1. Metodą tradycyjną - cięcie przebiega przez bliznę pooperacyjną poprzez skórę i tkankę podskórną do przepukliny. Chirurg może naprawić ubytek poprzez proste zeszycie brzegów ubytku. Częściej w miejsce ubytku wszywa się syntetyczną siatkę, co umożliwia pewne zamknięcie ubytku. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu ogólnym, ale w niektórych sytuacjach może być wykonany w znieczuleniu miejscowym z zastosowaniem dożylnych środków znieczulających lub w znieczuleniu podpajęczynówkowym. Podczas rozmowy z anestezjologiem zostaje wybrany sposób znieczulenia, najlepszy w danym przypadku.
2. Metodą laparoskopową – zabieg wykonuje się z niewielkich nacięć skórnych jamy brzusznej, za pomocą specjalnych narzędzi, które pozwalają na wprowadzenie siatki w miejsce istniejącego ubytku powłok jamy brzusznej.
 
JAK MOŻNA ROZPOZNAĆ PRZEPUKLINĘ?
 • Głównym objawem przepukliny jest wybrzuszenie pod skórą. Czasami nie daje ona żadnych innych dolegliwości, ale może powodować ból przy podnoszeniu ciężarów, przy kaszlu, podczas parcia na mocz lub stolec, podczas długiego stania lub siedzenia.
 • Odczuwane dolegliwości mogą być ostre lub przewlekłe i nasilające się pod koniec dnia. Przedłużający się i nasilający ból oraz stwardnienie przepukliny, zaczerwienie, nudności i wymioty mogą być objawami uwięźnięcia przepukliny. W takiej sytuacji należy niezwłocznie skontaktować się z chirurgiem.
CO ROBIĆ jak zastanawiasz się czy to rozstęp mięśni brzucha, który jest już patologiczny i wymaga operacji?
 
Najlepiej udać się do lekarza rodzinnego, któremu opowiesz o dolegliwościach. On powinien dać Ci skierowanie do chirurga, który oceni, czy musisz leczyć się operacyjnie. Jeżeli sprawia to dolegliwości inne poza wizualnym dyskomfortem, zazwyczaj zaleca się operacje.
 
JAKIE SĄ MOŻLIWE POWIKANIA ZABIEGU OPERACYJNEGO?
 • Chociaż operacja plastyki przepukliny jest uważna za zabieg bezpieczny, powikłania mogą wystąpić, tak  jak po każdym innym zabiegu chirurgicznym. Komplikacje podczas zabiegu mogą wynikać z reakcji ubocznej na działanie leków używanych do znieczulenia, krwawienia, uszkodzenia jelit lub innych narządów wewnętrznych. Jeżeli wystąpi infekcja, może to wymagać usunięcia siatki (jeśli została zastosowana). Do innych powikłań należą również zapalenie płuc, choroba zatorowo-zakrzepowa, choroby układu krążenia, a także nawrót przepukliny.
 • Odsetek nawrotów w obserwacji długofalowej nie jest jeszcze dokładnie znany. Wczesne wyniki wykazują że skuteczność zabiegów z wszczepem materiału syntetycznego (siatka) jest lepsza niż zabiegów klasycznych.
Jeżeli chcecie poczytać jak przygotować się do zabiegu, poczytać o dolegliwościach po, powikłaniach, bliznach, o to czy należy nosić pas uciskowy po operacji, jaką metodą można wykonać cięcie i kiedy można wykorzystać laparoskop  itp. to zachęcam do przeglądnięcia strony: http://forum.echirurgia.pl/.
 
W internecie możecie również znaleźć mnóstwo informacji wpisując diastasis recti. Postępy w leczeniu rozstępu mięśni brzucha możecie znaleźć m.in. na stronie www.noexcusemom.com
 
 
 
 

Brzuch po operacji możecie obejrzeć tutaj: http://www.brzuchpoporodzie.pl/zdjecia

 
 
 

2 komentarze:

 1. obrzydlistwoooooo!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  OdpowiedzUsuń
 2. Ochyda :((( ale dobrze,że o tym piszesz,bo ja się męczę i męczę i efektów nie widać-czas odwiedzić lekarza :(((

  OdpowiedzUsuń